W Galileo nigdy nie zabraknie tematów

Galileo jest programem popularnonaukowym emitowanym w TV4 od pierwszego kwietnia 2007 roku w soboty i niedziele.

Zrealizowano już ponad 800 odcinków, a w 2009 roku był oglądany przez ponad milion osób.

Magazyn przedstawia tajniki produkcji przedmiotów życia codziennego, funkcjonowanie różnych wynalazków chociażby takich jak poduszka powietrzna na telefon.

W programie są poddawane badaniu zjawiska oraz prezentowane różnego rodzaju ciekawostki.

Warto wspomnieć, że program jest oparty na licencji formatu o tej samej nazwie, którego emisja została rozpoczęta już w 1998 roku w niemieckiej stacji ProSieben.

Prowadzącym polską wersję magazynu jest Paweł Orleański, poza tym w skład redakcji wchodzą:

Jolanta Dąbrowska, Tomasz R. Dąbrowski, Paweł Biniek, Monika Krzemińska, Maria Konarowska oraz Jacek Brzostyński.

W 2019 roku dla strony internetowej kanału TV4 wywiadu udzielił prowadzący program Galileo, w którym został zapytany oto czy są takie odcinki, które zrobiły na nim duże wrażenie, czy jest popularny, jakie tematy są najczęściej poruszane w programie, jak wygląda produkcja odcinka.

Na początku redaktora zapytano oto z czego wynika popularność programu.

Jak stwierdził Orleański sukces wynika z tego, że widzowie programu są głodni wiedzy, a oprócz tego informacje na dany temat są krótkie i wypełnione wieloma ciekawostkami.

Właśnie to sprawia, że prezentowane materiały chętnie są oglądane przez widza.

Dalej zapytano o realizację programu.

Prowadzący poinformował, że dla niego magazyn jest „fenomenem”, ponieważ zostały udostępnione badania, które wykazują, że nie ma człowieka w Polsce, który nie widziałby Galileo.

Jak wskazał Orleański w jednym odcinku programu jest poruszonych kilka tematów, dzięki którym widz nie nudzi się oglądając magazyn, ponieważ zawsze znajdzie coś dla siebie.

Następnie wyjaśnił, że producent programu wysyła reporterów w różne miejsca na świecie i dlatego widzowie programu są zadowoleni.

Kolejną rzeczą zapewniającą sukces formatu jest jego oprawa bardzo dobrze odbierana przez oglądających, a ponadto każdy odcinek jest realizowany w wirtualnym studio.

Na pytanie dotyczące konkretnego odcinka bądź tematu, które zapamiętał redaktor odpowiedział, że z tego względu, że jest prowadzącym program wzrosło jego zainteresowanie kontynentem azjatyckim, na który częściej jeździ, ponieważ wiele odcinków zostało poświęconych Azji.

Jak wyjaśnił Paweł Orleański interesują go wynalazki powstające w Japonii jednym z nich jest poduszka powietrzna na telefon komórkowy, która została zaprezentowana w programie.

W kwestii rozpoznawalności na ulicy odpowiedział, że często ludzie rozpoznają go dopiero po głosie dzięki czemu jak sam zauważa jego głos jest dobrze dobrany do programu.

Na koniec jak stwierdził Orleański świat jest tak fascynujący, że do realizacji programu nigdy nie zabraknie tematów.