Historia programu telewizyjnego Galileo

Galileo to telewizyjny program popularnonaukowy. Przedstawia w formie krótkich reportaży ciekawostki ze świata, warte odwiedzenia miejsca, kulisy produkcji różnych przedmiotów, zjawiska fizyczne czy chemiczne. Czas trwania jednego odcinka to ok. 45 min. Dla Galileo pracują reporterzy podróżujący po całym świecie, testując i sprawdzając różne rzeczy i informacje.

Pierwszy odcinek Galileo został wyemitowany 30. listopada 1998 roku w niemieckiej telewizji ProSieben. Pierwszym prowadzącym był Aiman Abdallah, były gracz rugby. Od 2011 roku program był emitowany codziennie. Taśma z nagraniem pierwszego odcinka znajduje się obcenie w Arctic World Archive, znanym jako Biblioteka Końca Świata. Oficjalne konto Galileo na YouTube subskrybuje już ponad 3 miliony internautów.

W Polsce program jest emitowany od 1 kwietnia 2007 roku na TV4. Prowadzącym jest Paweł Orleański. Asystentką i drugą prowadzącą jest Maria Konarowska. Oprócz regularnych odcinków od 2010 roku pojawiało się na antenie TV4 również “Galileo Extra”, w którym bliżej przyglądano się poszczególnym zjawiskom. W “Galileo – jak to możliwe” (w Niemczech od 2010, w Polsce od 2012 roku) omawiano głośne wypadki i katastrofy. Telewizja TV6 wyemitowała tylko pierwszą serię, składającą się z 6 odcinków. W czasie pandemii koronawirusa polski prowadzący Paweł Orleański nagrywał odcinki “Galileo z domu”, trwające ok. 15 min. W tej specjalnej edycji nagrano 20 odcinków dotyczących koronawirusa.

W październiku 2010 roku stworzono wideoleksykon z nagraniami poszczególnych reportaży. Docelowo w bazie ma się znaleźć 80 tysięcy filmików.

Niemiecka komisja do spraw ochrony młodzieży w mediach zawnioskowała, aby program nie był emitowany przed godziną 20. Uznała ona, że treść niektórych reportaży może być nieodpowiednia dla dzieci poniżej 12. roku życia. Szczególne oburzenie wywołał materiał o tym co się stanie jeśli przyłoży się język do lodowatego żelaznego pręta.

Na podstawie programu powstało wiele gier komputerowych i quizów. W Niemczech wydawany był również magazyn dla dzieci “Galileo Genial”.