Kiedy ludzie wylądują na Marsie?

Kosmos od zawsze stanowił sferę tajemniczości i zainteresowania ludzkiego. Astronomia swoje początki ma już w starożytności. W XX wieku zaczęła się jednak ekspansja kosmosu na szeroką skalę. Dopiero w 1961 r. odbył się pierwszy w historii lot człowieka w kosmos, a już mamy poważne plany wobec misji załogowej na Marsa.

Od Gagarina po Muska.

Podczas trwania zimnej wojny Stany Zjednoczone i Związek Radziecki rywalizowały ze sobą nie tylko w wyścigu zbrojeń. Bardzo zacięta rywalizacja toczyła się również na polu zdobywania kosmosu. Związek Radziecki w ramach programu Wostok 1 wysłał w kosmos pierwszy załogowy statek. Miało to miejsce 12 kwietnia 1961 roku, a wybranym astronautą został Jurij Gagarin. O jego wyborze zadecydowało pochodzenie społeczne. Było to niezwykle istotne z punktu widzenia polityki prowadzonej przez ZSRR. Ojciec Gagarina był robotnikiem, a matka pracownicą w kołchozie. Sam lot odbył się z wieloma komplikacjami takimi jak utrata łączności, bliskość utraty przytomności przez Gagarina czy też jego katapultowanie przed lądowaniem kapsuły. Był to jednak ogromne osiągnięcie i niebywały krok w kierunku kosmicznych ekspedycji.

W tym samym roku amerykański prezydent John F. Kennedy ogłosił, że w przeciągu dekady Amerykanin postawi stopę na Księżycu. Stało się to za sprawą misji kosmicznej Apollo 11. Na Srebrnym Globie pierwszy stopę postawił Armstrong wypowiadając słynne słowa “to mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Miało to miejsce 21 lipca 1969 r. Ostatnia misja z udziałem lądowania ludzi na Księżycu odbyła się trzy lata później.

Nie od dziś wiadomo, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Rozwijająca się w niebywałym tempie technologia daje nadzieję na realizację następnych niezwykłych wypraw kosmicznych. Za następny cel ludzkość obrała sobie postawienie stopy na Marsie. Główną rolę w realizacji tego planu odgrywa Elon Musk – szef firmy SpaceX. Zgodnie z jego zapowiedziami jeszcze w tej dekadzie człowiek wyląduje na czerwonej planecie. Jest to szczególnie niezwykłe przedsięwzięcie, ponieważ po raz pierwszy do tak poważnej misji kosmicznej przystąpiła firma prywatna, a nie rządowa agencja.

Lot na Marsa – z czym trzeba się zmierzyć?

Lot na Marsa wiąże się z pokonaniem ogromnej odległości. Dzięki wysyłaniu na czerwoną planetę sond kosmicznych, szacuje się że lot załogowy na tą planetę będzie trwał około pół roku. Sama misja ma trwać kilka miesięcy.

Trudnością jest także sam sposób lądowania na planecie. Mars ma rzadką atmosferę. Konieczne jest więc odpowiednie zamortyzowanie statku kosmicznego. Obecnie problem ten planuje się rozwiązać z wykorzystaniem odpowiednich spadochronów i silników.

Wielkim rozważaniom poddaje się również temat zdrowia członków załogi. Pierwszym aspektem są problemy fizjologii organizmu. Należy mieć świadomość, że w Kosmosie występuje silne promieniowanie kosmiczne. Ciężko jest także przewidzieć jakie niedogodności napotkają astronautów. W tym celu na Ziemi prowadzone są specjalne symulacje. NASA przeprowadziło badanie nad roczną izolacją ochotników, z kolei Rosja przeprowadziła podobną izolację, która trwała aż 520 dni.

Choć Elon Musk – do niedawna najbogatszy człowiek na świecie – zapewniał w 2016r. że wyprawa załogowa na Marsa odbędzie się jeszcze w latach 20. XXI wieku, to obecnie przewiduje się, że może to nastąpić kilka lat później. Mimo to obiektywnie należy przyznać, że taka wizja jest bardzo bliska i warto śledzić postęp związany z tym niebywałym przedsięwzięciem.