Galileo Masters 2016 – edycja polska | Galileo Masters 2016 i program akceleracyjny Space3ac
Polska edycja europejskiego konkursu nawigacji satelitarnej European Satellite Navigation Competition Galileo Masters, European Satellite Navigation Competition Galileo Masters - Polish Competition
galileo,galileo masters,esnc,european satellite navigation competition,satellite,navigation,competition,gnss,gps
539
post-template-default,single,single-post,postid-539,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

Blog

18 maja / Galileo Masters 2016 i program akceleracyjny Space3ac

Konferencja otwierająca GM2016 i Space3ac / Credit: Ministerstwo Rozwoju

Na konferencji prasowej w Ministerstwie Rozwoju oficjalnie otworzono polską edycję GM2016 i program akceleracyjny Space3ac.

Galileo Masters (European Satellite Navigation Competition – ESNC) uznawany jest za najważniejszy w Europie konkurs dla osób zainteresowanych technologiami satelitarnymi, które myślą o działalności w sektorze kosmicznym. Do 30 czerwca 2016 r. można zgłaszać pomysły na aplikacje, urządzenia i technologie wykorzystujące nawigację satelitarną. Zostań Mistrzem Galileo!

Galileo Masters
konkurs technologii kosmicznych
Konferencja otwierająca GM2016 i Space3ac / Credit: Ministerstwo Rozwoju

Konferencja otwierająca GM2016 i Space3ac / Credit: Ministerstwo Rozwoju

Europejski Konkurs Nawigacji Satelitarnej, to największy na świecie konkurs w zakresie technologii kosmicznych. W tym roku polska edycja ESNC odbędzie się po raz czwarty. W ubiegłym roku z Polski napłynęły aż 64 zgłoszenia i tym samym nasz kraj zajął pierwsze miejsce pod tym względem, a jeden z polskich zespołów uzyskał nagrodę specjalną Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR). Chodzi o pomysł Mobile Underwater Positioning System (MUPS), stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. MUPS proponuje retransmisję radiowego sygnału z satelitów nawigacyjnych na modulowany dźwiękowy, który pozwoliłby na lokalizację pod wodą.

Ubiegłorocznym zwycięzcą polskiej edycji Galileo Masters został „Pastguide”, stworzony przez szczecińską firmę Pixel Legend. Ten pomysł, skierowany do sektora turystycznego, opiera się na wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości w rzeczywistych miejscach. Pastguide wizualizuje dawny wygląd miejsc historycznych.

Całkowita pula nagród w roku 2016 wyniesie około 1 miliona euro zarówno w postaci nagród pieniężnych jak i możliwości inkubacji, szkoleń, konsultacji, wsparcia technicznego, dostępu do nowoczesnego sprzętu oraz akceleracji biznesu. Dodatkowo tegoroczni laureaci zostaną zaproszeni do tworzonej przez ESNC społeczności. Staną przed szansą nawiązania współpracy z wiodącymi instytucjami i partnerami regionalnymi. Zwycięskie modele biznesowe będą mogły liczyć na wsparcie techniczne, biznesowe oraz prawne.

Edycja polska konkursu Galileo Masters organizowana jest przez Blue Dot Solutions we współpracy z Black Pearls VC. Ministerstwo Rozwoju objęło inicjatywę patronatem honorowym.

Program Space3.ac
akcelerator przedsiębiorstw kosmicznych
Konferencja otwierająca GM2016 i Space3ac / Credit: Ministerstwo Rozwoju

Konferencja otwierająca GM2016 i Space3ac / Credit: Ministerstwo Rozwoju

Podczas konferencji prasowej zaprezentowano również pierwszy w Europie akcelerator kosmiczny Space3.ac. Ma on na celu wsparcie wybranych w procesie selekcji podmiotów w przekształceniu projektów z ogólnych koncepcji (często niedostosowanych do potrzeb rynkowych) do konkretnego, oczekiwanego produktu lub usługi, o dużym potencjale eksportowym. Chodzi przede wszystkim o rozwiązania technologiczne z obszaru wykorzystania danych satelitarnych dla konkretnych, praktycznych potrzeb na Ziemi.

Program akceleratora będzie wspierał projekty z rodzimego rynku (a także innych, sąsiadujących). Akcelerator dedykowany sektorowi związanemu z obserwacjami Ziemi i nawigacją satelitarną jest unikatowy w skali światowej, będzie także pierwszym programem akceleracyjnym dla sektora kosmicznego z europejskim rodowodem.

W trakcie trwania procesu akceleracji około 5 zespołów w 5 tygodni będzie prowadzić działania dostosowawcze projektów do potrzeb rynkowych, możliwości technologicznych oraz finansowych. Wsparcie będzie realizowane przy pomocy ekspertów, w tym zagranicznych, pochodzących m.in. z Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz sieci International Space University.

Specjalizacją akceleratora w 2016 roku jest tematyka obróbki danych z obserwacji Ziemi, powiązanej z projektem Europejskiej Agencji Kosmicznej dotyczącym chmury obliczeniowej (EO cloud testbed Poland) tworzonej przez Creotech Instruments.

Efekty prac zespoły prezentować będą przed międzynarodową grupą inwestorów na Demo Day we wrześniu.

(MR)

By Redakcja in GM2016 Tags > , ,