Galileo Masters 2016 – edycja polska | FAQ
Polska edycja europejskiego konkursu nawigacji satelitarnej European Satellite Navigation Competition Galileo Masters, European Satellite Navigation Competition Galileo Masters - Polish Competition
galileo,galileo masters,esnc,european satellite navigation competition,satellite,navigation,competition,gnss,gps
188
page-template-default,page,page-id-188,ajax_updown_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,
Najczęściej zadawane pytania
FAQ

1. Wymagania

Czy tylko mieszkańcy i obywatele regionów partnerskich konkursu mogą brać w nim udział?

Nie tylko! Konkurs nie ma ograniczeń terytorialnych. Jeżeli nie mieszkasz ani nie jesteś obywatelem żadnego z regionów partnerskich, nadal musisz wskazać region, w którym chcesz podjąć się rozwoju swojego pomysłu. Miej na uwadze, że w przypadku otrzymania nagrody głównej będziesz miał/a możliwość 6-miesięcznej inkubacji pomysłu w wybranym przez siebie regionie.

W jakim języku muszę zgłosić pomysł?

Pomysł musi zostać złożony w języku angielskim. W tym języku odbywa się także cała komunikacja z organizatorem głównym konkursu. Z organizatorem edycji polskiej można również porozumiewać się po polsku i po angielsku.

Czy muszę reprezentować firmę?

Nie, nie musisz. Nie jest wymagana żadna przynależność do firmy lub instytucji. We właściwych miejscach formularzy zostaw puste pole albo wybierz pozycję „individual”.

Czy muszę mieć działający prototyp swojego pomysłu aby startować w konkursie?

Nie, niekoniecznie. Wszelkie rysunki i zdjęcia mogą pomóc ekspertom w ocenie Twojego pomysłu. Zauważ jednak, że regulamin nagrody specjalnej GNSS Living Lab Prize wymaga posiadania działającego prototypu.

Czy mogę startować w konkursie również z pomysłem na urządzenie?

Twój pomysł może dotyczyć również urządzenia wykorzystującego szczególne zastosowanie nawigacji satelitarnej. Jeśli Twoje urządzenie jest faktycznie innowacyjne, nie wahaj się zgłosić je do konkursu!

Czy można zgłosić do konkursu pomysł nawet, gdy nie posiada się biznesplanu?

Tak! ESNC to konkurs pomysłów a nie biznesplanów. Musisz jednak pamiętać, że lepszy opis pomysłu może zwiększyć Twoje szanse na wygraną.

Czy mogę startować w konkursie nie mając patentu na swój pomysł?

Miej na uwadze, że biorąc udział w European Satellite Navigation Competition lub/i publikując swój pomysł, czy też biorąc udział w ceremonii rozdania nagród, może dojść do naruszenia pewnych form ochrony pomysłu. Pomysł może stać się własnością powszechną poprzez prezentacje na forum publicznym, dlatego zalecamy zapewnienie wystarczającej ochrony swojego pomysłu.

Czy mogę startować w konkursie nie mając patentu na swój pomysł?

Miej na uwadze, że biorąc udział w European Satellite Navigation Competition lub/i publikując swój pomysł, czy też biorąc udział w ceremonii rozdania nagród, może dojść do naruszenia pewnych form ochrony pomysłu. Pomysł może stać się własnością powszechną poprzez prezentacje na forum publicznym, dlatego zalecamy zapewnienie wystarczającej ochrony swojego pomysłu.

2. Proces rejestracji

Czy przystąpienie do konkursu wiąże się z jakimiś opłatami?

Nie. Udział w konkursie jest bezpłatny.

Organizator opłaci zwycięzcy edycji polskiej podróż i pobyt na Galę Finałową w Berlinie.

Gdzie mogę zgłosić swój pomysł i jak znajdę spis pomysłów?

Zgłoszenia należy składać przez formularz elektroniczny na stronie ESNC (login.esnc.eu/). Tam możesz się zarejestrować podając nazwę użytkownika (adres e-mail) i hasło. Po zgłoszeniu pomysłu do bazy danych możesz go dowolnie edytować aż do zamknięcia rejestracji.

Gdzie znajdę formularz rejestracyjny i co robić dalej?

Po pierwszej wizycie formularz rejestracyjny będzie zawsze pierwszą stroną widoczną dla Ciebie w bazie danych. Dla celów rejestracyjnych będziesz musiał podać swoje dane osobowe. Sama baza podzielona jest na 3 sekcje: aspekty techniczne, aspekty komercyjne, aspekty prawne. Możesz także przesłać do dwóch grafik.

Czy mogę zilustrować swój pomysł rysunkiem lub zdjęciem?

Tak, możesz przesłać do 2 (dwóch) plików graficznych o wielkości do 3 MB każdy. Akceptowalne są jedynie pliki w formatach GIF, JPG, TIF i PNG.

Na ile pytań będę musiał odpowiedzieć rejestrując pomysł w bazie danych?

Trzeba odpowiedzieć na około 20 pytań, zależnie od tego o jakie nagrody będziesz chciał/a się ubiegać. Niektóre pytania są pytaniami wielokrotnego wyboru, inne wymagają uzasadnienia pisemnego. Łącznie cały wprowadzony przez Ciebie tekst będzie miał objętość około 3 stron A4.

Jak długo będę mógł pracować nad pomysłem w bazie danych?

Baza danych będzie dostępna od 1 kwietnia do 11 lipca, do godziny 9:00 CEST. W tym okresie możesz z niej korzystać jak często zechcesz i dowolnie edytować swoje zgłoszenie.

Mam więcej niż jeden pomysł. Czy mogę do konkursu zgłosić dwa lub więcej pomysłów?

Za pomocą jednego konta możesz zgłosić więcej niż jeden pomysł. Nie można jednak zgłaszać tego samego pomysłu w różnych regionach partnerskich, ani zgłaszać go w zmaganiach o różne nagrody specjalne.

3. Nagrody specjalne

Czy warto ubiegać się o nagrodę specjalną?

Warto zaznaczyć swoje zainteresowanie jedną z nagród specjalnych. W praktyce ponad 90% wszystkich zaznacza zainteresowanie jedną z nagród specjalnych, gdyż ich propozycja przynajmniej częściowo odpowiada profilowi jednej z tych nagród.

Zaznaczenie lub niezaznaczenie zainteresowania nagrodą specjalną nie wpływa w żaden sposób na ocenę Twojego pomysłu.

Czy mogę zgłosić swój pomysł do kilku nagród specjalnych?

Nie. Możesz zgłosić wiele pomysłów, ale ten sam pomysł nie może ubiegać się o kilka nagród specjalnych ani regionalnych.

Gdzie mogę dowiedzieć się szczegółowych zasad dotyczących nagród specjalnych?

Więcej informacji na temat nagród specjalnych znajdziesz na podstronie Special Prizes na stronie organizatora lub klikając logo wybranej nagrody specjalnej na tej samej stronie.

4. Proces oceny

Kto będzie oceniał mój pomysł?

Każdy region wyznacza niezależny panel od 3 do 12 ekspertów przemysłowo-naukowych, którzy ocenią pomysły. Sponsorzy nagród specjalnych ESNC również wyznaczają panele, głównie własnych ekspertów, do oceny pomysłu pod kątem właściwej im nagrody specjalnej.

Gdzie mogę zgłosić swój pomysł i jak znajdę spis pomysłów?

Zgłoszenia należy składać przez formularz elektroniczny na stronie ESNC (login.esnc.eu/). Tam możesz się zarejestrować podając nazwę użytkownika (adres e-mail) i hasło. Po zgłoszeniu pomysłu do bazy danych możesz go dowolnie edytować aż do zamknięcia rejestracji, do 11 lipca, godziny 9:00 CEST.

Czy osoby oceniające będą znały moje imię i nazwisko?

Analiza i ocena pomysłów jest procesem anonimowym – każdy pomysł posiada swój unikalny identyfikator. W trakcie fazy oceny eksperci będą znali jedynie ten kod. Jednak w przypadku niektórych nagród regionalnych i specjalnych jury może zaprosić wybranych pomysłodawców do osobistego przedstawienia pomysłu. W takim przypadku Twoja tożsamość zostanie ujawniona. Otrzymanie takiego zaproszenia oznacza jednak dla Ciebie uzyskanie statusu finalisty.

Jakie kryteria są postrzegane przez ekspertów jako kluczowe?

Poniższe kryteria są niezbędne do otrzymania dobrych ocen:

  • potencjalne korzyści oraz innowacyjność pomysłu, również w porównaniu do istniejących rozwiązań;
  • stopień wykorzystania technologii GNSS;
  • możliwości techniczne wykonania pomysłu;
  • potencjał rynkowy;
  • aspekty i ryzyka prawne.

Więcej informacji znajdziesz w punkcie dotyczącym oceny i ewaluacji.

Jak długo będę musiał czekać, aby dowiedzieć się czy wygrałem?

Końcowe spotkanie ekspertów międzynarodowych odbędzie się we wrześniu. Po tym spotkaniu otrzymasz informację o wygranej. Pamiętaj jednak, że zwycięzcy zostaną oficjalnie ogłoszeni dopiero podczas Ceremonii w październiku lub listopadzie.

Co się stanie z moim pomysłem jeśli nie wygram?

Wszyscy eksperci podpisują klauzulę o poufności nim otrzymają dostęp do ocenianych zgłoszeń. Jeśli nie wygrasz żadnej z nagród Twój pomysł nie będzie w żaden sposób publikowany ani rozpowszechniany. Jednakże regionalni koordynatorzy konkursu mogą kontaktować się z Tobą odnośnie przyszłej współpracy.

Niezależnie od wyniku zachowujesz wszystkie prawa do pomysłu jakie posiadałeś.

Jaka jest różnica między zwycięzcą regionalnym, nagrodą specjalną, a zwycięzcą ogólnym (Galileo Master)?

Zwycięzcy regionalni są wybierani przez regionalny zespół ekspertów a zwycięzcy nagród specjalnych przez zespoły ekspertów wyznaczonych przez fundatorów nagrody. Zwycięzca ogólny, tzw. Galileo Master – Mistrz Galileo, zostanie wyłoniony spośród wszystkich zwycięzców nagród regionalnych i nagród specjalnych. W tym etapie weźmie udział po jednym ekspercie z każdego regionu i od każdego sponsora nagrody głównej.

Czy można zostać nominowanym do więcej niż jednej nagrody?

Tak, można wygrać do 3 nagród. Uczestnicy, którzy zgłoszą swój pomysł do nagrody specjalnej, mogą w najlepszym wypadku wygrać nagrodę regionalną, nagrodę specjalną i nagrodę końcową – Galileo Master. Np. w 2011 roku zespół złożony z Juliany Clegg, Toma Zamojdo i Chrisa Grabowskiego, z MVS California, wygrał regionalną edycję konkursu w USA, nagrodę specjalną NAVTEQ i nagrodę końcową Galileo Master.